fbpx
 

Tłuszcze

Tłuszcze

Tłuszcze

Tłuszcze – zdrowe czy niezdrowe?

Wielu ludzi boi się spożywać tłuszcze. Sama nazwa wywołuje w nich skojarzenia sprzeczne z terminologią związaną ze zdrowym żywieniem. Nic bardziej mylnego. Nie wszystkie tłuszcze są niezdrowe.

Są wręcz niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Problem w tym, że wielu ludzi spożywa ogromne ilości niezdrowych tłuszczy i nie zastępuje je tymi, które są naprawdę korzystne dla naszego zdrowia. W organizmie pełnią wiele pożytecznych funkcji. Nie tylko umożliwiają transport witamin A, D, E i K, ale także są potrzebne do produkcji hormonów i enzymów. Ponadto, stanowią klucz dla wielu przemian metabolicznych i chronią przed zimnem. Wreszcie, tłuszcze umożliwiają poprawną pracę mózgu, a także wspierają nasz układ odpornościowy.

Które tłuszcze są dobre?

Tłuszcze nasycone przyczyniły się do negatywnej opinii dietetyków o wszystkich tłuszczach. Takie jak te zawarte w produktach zwierzęcych, a w tym masło, tłuste mięso, nabiał, mają bardzo niekorzystny wpływ na organizm, szczególnie kiedy spożywane są w nadmiarze. Jednocześnie tłuszcze nienasycone mogą nas chronić przed chorobami i poprawić funkcjonowanie naszych organizmów. Tłuste ryby morskie, takie jak makrela, łosoś czy śledź to tylko niektóre ze źródeł. Znajdziemy je także w orzechach, oliwie z oliwek i awokado.

Czy nie zaszkodzę sobie?

Nic co stosowane jest w nadmiernej ilości nie służy człowiekowi. Nawet produkty uważane powszechnie za bardzo zdrowe, w nadmiarze mogą szkodzić. Moja znajoma dietetyczka mówi, że jak się człowiek bardzo postara, to zaszkodzi sobie nawet avocado. Poza tym, czy dobre czy złe, są bardzo kaloryczne. W diecie dorosłej zdrowej osoby tłuszcze nie powinny dostarczać więcej niż 30 procent dziennej dawki energii. W przeciwnym razie nawet dobre tłuszcze mogą się przyczynić do przybrania masy ciała, a za tym idzie szereg innych konsekwencji. Wystarczy jednak pamiętać, że we wszystkim należy zachować umiar, a zdrowe tłuszcze nienasycone mogą pomóc nam w utrzymaniu zdrowia i dobrej formy na długi czas. W razie pytań zachęcam do kontaktu: https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt