fbpx
 

Rehabilitacja geriatryczna – w domu czy w przychodni?

Rehabilitacja geriatryczna

Rehabilitacja geriatryczna – w domu czy w przychodni?

Rehabilitacja geriatryczna – w domu czy w przychodni?

Dla osób starszych rehabilitacja to być albo nie być. Kiedy jednak przychodzi do planowania takich zabiegów, pojawia się szereg pytań i wątpliwości. Pacjenci nie zawsze czują się komfortowo w warunkach przychodni, woleliby ćwiczyć w domu. Inni zaś przeciwnie. Obie formy są dobre, ale każda z nich odpowiada innemu rodzajowi pacjenta.

Są tacy pacjenci, których bardzo lubię, którzy zawsze przychodzą na rehabilitację w przychodni z uśmiechem na twarzy. To ci, którzy mimo bólu mają wielki głód życia. Są też tacy, których stan zwyczajnie nie pozwala na przemieszczanie się. Oni są niemalże skazani na rehabilitację w domu. Często moi pacjenci z Zabrza, Katowic i Gliwic pytają mnie jaka rehabilitacja jest skuteczniejsza.

Nie wstydź się!

To, co blokuje wiele osób starszych przed podjęciem rehabilitacji to wstyd. Nie rozumieją oni często, ze profesjonalny fizjoterapeuta doskonale rozumie ich ograniczenia, problemy fizjologiczne. Dlatego część pacjentów bardziej komfortowo czuje się w warunkach domowych. Muszę przyznać, że rehabilitacja w warunkach domowych często przynosi o wiele lepsze efekty, niż ta w przychodni. Kiedy podejmiemy się rehabilitacji w domu, znika wiele elementów, które rozpraszają. Pozostaje tylko pacjent i fizjoterapeuta. Nie ma przestrzeni na innych pacjentów, na rozmowy, które choć miłe to jednak rozpraszają. Godzinny trening lub rehabilitacja są wykorzystywane w stu procentach. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdemu taka forma odpowiada. Rehabilitacja w przychodni również może odnieść oczekiwany skutek, ale wymaga więcej samodyscypliny.

Nie odpuszczaj!

Bez względu na to czy wybierzemy rehabilitację w domu, czy w przychodni, najważniejsze to działać systematycznie i zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. W przypadku terapii w przychodni należy pamiętać, że dobry fizjoterapeuta powinien nauczyć swojego pacjenta jak powtarzać przynajmniej część ćwiczeń w domu. Jeśli coś takiego nie ma miejsca, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem rozmowy, a jeśli to nie da efektu – nad zmianą rehabilitanta. Pamiętajmy, że dobry rehabilitant jest jak klucz, który otwiera drzwi do odzyskania sprawności. Kontakt: https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt