fbpx
 

Jak uniknąć dolegliwości pleców na starość?

Jak uniknąć dolegliwości pleców na starość?

Jak uniknąć dolegliwości pleców na starość?

Jak uniknąć dolegliwości pleców na starość?

Kiedy jest się młodym, rzadko myśl się o dolegliwościach, jakie mogą nas dopaść na starość. Jako młodzi ludzie popełniamy mnóstwo błędów, które z czasem odbijają się na naszym zdrowiu i komforcie życia. W efekcie „zapracowujemy sobie” na przykre dolegliwości zdrowotne, które zaczną nam doskwierać w miarę upływu lat.

Plecy znoszą wszystko, są podporą, filarem dla całego ciała. Plecy noszą ciężary, wspierają nas każdego dnia. Z biegiem lat jednak, wiele pleców choruje, poddaje się kontuzjom, urazom, itd. Większość ludzi nie myśli na co dzień o tym, że ciało jest cudem, o który trzeba dbać. Przemierzając drogi między Katowicami, Zabrzem i Gliwicami wciąż widzę ludzi, których mógłbym nazwać swoimi „przyszłymi klientami”. Zaniedbania w stosunku do ich pleców widać gołym okiem.

Nie garb się!

Każdy z nas zapewne słyszał to od rodziców, dziadków, starszego rodzeństwa. Ta często odbierana jako uszczypliwa uwaga jest jedną z najlepszych rad jakie możemy otrzymać. Nie garb się! Utrzymanie prawidłowej postawy ciała może zdziałać cuda. Kręgosłup, który jest wygięty w nienaturalny sposób przez wiele godzin każdego dnia, wcześniej czy później zacznie chorować.

Nadmierne obciążenia, zła postawa w codziennych czynnościach to tylko niektóre z przyczyn problemów z plecami na starość. Czynników, które mają na to wpływ jest mnóstwo. Od tych wynikających ze skłonności genetycznych organizmu, po wieloletnie zaniedbania. Tymczasem rozwiązania są proste, dostępne dla każdego.

Wygoda działa cuda!

Któż z nas nie lubi komfortu? A w tym przypadku to on jest kluczem do zdrowia! Wygodne łóżko, wygodny fotel, wygodny biurko. Te wszystkie elementy to fundament dla naszego kręgosłupa. Przecież większość ludzi spędza w pozycji siedzącej ogromnie dużo czasu. Powinno odbywać się to w maksymalnie zdrowych warunkach. Jeśli kręgosłup będzie miał dobre warunki, istnieje mniejsze ryzyko, że ulegnie deformacjom i kontuzjom. Podobnie, przy uprawianiu sportu warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie daje nam ciało. Z wszelkimi urazami powstałymi zarówno podczas uprawiania sportu, jak i w jakichkolwiek innych okolicznościach, należy jak najszybciej zwrócić się do fizjoterapeuty lub ortopedy. Zachęcam do kontaktu i konsultacji – https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt