fbpx
 

Kiedy dziecko może zacząć ćwiczyć?

Dziecko ćwiczyć

Kiedy dziecko może zacząć ćwiczyć?

Kiedy dziecko może zacząć ćwiczyć?

Ile osób, tyle opinii. Kiedy jednak słucham niektórych ludzi, czuję że powinienem zabrać głos. Niedawno jechałem do jednego z moich klientów w Zabrzu. Na ulicy spotkałem dwie kobiety rozmawiające ze sobą o kimś z rodziny jednej z nich. Zarzucały owej osobie okropne rzeczy wygłaszając nieprawdziwe teorie na temat tego, kiedy dziecko może ćwiczyć a kiedy nie.

To właśnie takie sytuacje często inspirują mnie do pisania tekstów na blog. Nieprawdziwe, krzywdzące i szkodliwe teorie mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Prawda jest taka, że od najwcześniejszych lat, a nawet tygodni, jesteśmy istotami, które się poruszają. Uczenie się zdrowego ruchu jest jednym z fundamentów, dzięki którym dziecko w przyszłości będzie chciało uprawiać sport.

Od czego zacząć?

To proste. Malutkie dzieci, niemowlęta, warto motywować do ruchu, aby uczyły się przewracać z boku na bok, wykonywać proste ruchy. Z biegiem czasu można dołączać kolejne elementy. Są specjaliści w dziedzinie gimnastyki najmłodszych, warto się z takimi skontaktować. Nauczą oni rodziców jak pomagać maleństwu wprawiać swoje ciało w ruch.

Kolejnym krokiem są sporty przeznaczone dla nieco starszych dzieci. Wielu sportowców rozpoczynało treningi między czwartym, a piątym rokiem życia. Warto do tego czasu zrozumieć potrzeby dziecka i dowiedzieć się jakiej formy aktywności by chciało. Niestety, często ambicje rodziców biorą górę i zapisują swoje pociechy na zajęcia sportowe wbrew ich własnej woli.

Jak zachęcić dziecko do aktywności?

Po pierwsze nie wolno dziecka zmuszać. Jeśli na początku swojej przygody ze sportem zakoduje sobie aktywność fizyczną jako element przymusu, nie będzie mu to sprawiało przyjemności. Często dorośli, którzy nie uprawiają sportów, a nawet stronią od aktywności fizycznej, to te dzieci niegdyś zmuszane do aktywności fizycznej. O wiele lepiej jest przeradzać uprawianie sportu, a nawet gimnastyki korekcyjnej w zabawę. Systematyczne wprowadzanie dziecka w świat sportu jest efektywne i zapewnia solidne podstawy, które sprawią, ze mały człowiek wychowany w środowisku akceptacji jego prawa do poruszania się, nigdy nie powinien zatracić się w niezdrowym trybie życia. Zachęcam do kontaktu i konsultacji – https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt