fbpx
 

Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych

O czym starszy pacjent pamiętać powinien?

Mam taką słabość – pracę ze starszymi ludźmi. To często pacjent szczególnie obolały, zmęczony i słaby. Często nawet marudny, trudny i pełen problemów. Ale to też pacjent, który jest wdzięczny, serdeczny i bardzo wiele można się od niego nauczyć o życiu.

Dlatego bardzo mi zależy na tym, aby jak najwięcej osób starszych korzystało z dobrodziejstw współczesnej fizjoterapii. Kiedyś wszyscy będziemy starzy, społeczeństwo bez empatii do tych, którzy są najbardziej wiekowi, musiałoby być wyzute z dobra.

Największe wyzwania

Dla mnie największym wyzwaniem jest dotarcie do takiego pacjenta. Jeśli dobrze układa się nasza relacja, jest nić porozumienia, to od razu łatwiej podjąć odpowiednie kroki. Problem w tym, że starsi pacjenci to tak zwany inny wychów. Nie chcą podzielić się z fizjoterapeutą swoimi bolączkami, krępują się. Co więcej, często wolą izolować się od społeczeństwa, niż wyjść i poprosić o pomoc.

Widzieliście kiedyś starszych ludzi stojących w oknach? Mnie ten widok zawsze przygnębia, bo widzę jak wielu z nich spędza czas w oknie tylko dlatego, że brakuje im zdolności ruchowych. Utracili oni sprawność fizyczną i zamiast walczyć o jej przywrócenie choćby w najmniejszym stopniu, zamykają się przed światem.

Rehabilitacja przywraca wolność!

To, na co najczęściej narzekają starsi pacjenci to fakt, że w miarę utraty sprawności fizycznej, ich świat staje się coraz ciaśniejszy. Fizjoterapia jest odpowiedzią na część problemów z tym związanych. Chciałbym, aby każdy leciwy pacjent rozumiał, że rehabilitant czy fizjoterapeuta jest jego przyjacielem. Osoba, która wykonuje ten zawód z powołania, na pewno dysponuje wiedzą, która pomoże w zmaganiach z trudami wynikającymi ze schorzeń seniorów. Nie ma powodu, aby się wstydzić swoich dolegliwości. Fizjoterapeuta z doświadczeniem widział niejedno, rozumie więcej niż mogłoby się wydawać. Choć sam wciąż jestem człowiekiem młodym, a wielu moich pacjentów mogłoby być moimi dziadkami, wiem że potrafię pomóc w niejednym problemie. W zamian dostaję morze życzliwości i bezcenne poczucie, że warto się postarać. Zachęcam do konsultacji https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt