fbpx
 

Kręgosłup podczas długiej podróży w samochodzie. Jak sobie pomóc?

Kierowca

Kręgosłup podczas długiej podróży w samochodzie. Jak sobie pomóc?

Jak pomóc swojemu kręgosłupowi podczas długiej podróży w samochodzie?

Wiele godzin siedzenia w samochodzie może dobić nawet najbardziej wysportowaną i najzdrowszą osobę. Współcześnie eksploatujemy swoje ciała w takim stopniu, że wielu ludzi uskarża się na problemy z kręgosłupem.

Często ludzie uskarżają się na zmęczenie w podróży lub po podróży. Nie musieliby tak źle się czuć, gdyby zadbali o swoje samopoczucie, zdrowie i komfort podróży. Wystarczy kilka drobnych zabiegów, które ani nie kosztują dużo czasu, ani energii, aby zmienić bardzo wiele. Co więcej, trwałe wprowadzenie tych zmian, z czasem zaowocuje lepszym zdrowiem i uniknięciem zmian zwyrodnieniowych.

Czy naprawdę nie mogę jechać ciągiem?

Niestety, ale postoje są niezbędne. Pomysły rodem z amerykańskich filmów o szybkich samochodach lepiej wsadzić między bajki. Warto zjechać na pobocze, gdzieś w bezpiecznym miejscu, np. na parking przy stacji benzynowej. Sam fakt przerwania jazdy to ulga dla umysłu, który przez chwile nie zajmuje się drogą. Wbrew pozorom to spore obciążenie. Kiedy przemieszczam się o różnych porach między Zabrzem, Katowicami, Gliwicami i innymi miejscowościami, lubię czasem się zatrzymać. Co prawda, nie są to jakieś wielkie odległości, ale czasem czuję potrzebę postoju. Chwila w ciszy, na świeżym powietrzu, daje ogromną ulgę. Czasem zdarza mi się napotkać jakieś leśne stworzenie, np. wiewiórki. Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z przyrodą ma zbawienny wpływ na psychikę i samopoczucie człowieka.

Ćwicz, to jasne!

Jak zawsze najlepszym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna! Nawet kilka minut w pozycji stojącej, zamiast siedzącej i wykonanie kilku bardzo prostych ćwiczeń typu skłony, rozciągania, znacząco poprawią nasze samopoczucie. Można też, jeśli czas na to pozwala, zamknąć samochód i przejść się na krótki spacer. Każda aktywność ma znaczenie. Warto też pamiętać, aby coś zjeść (ale błagam, nie hot doga ze stacji!), uzupełnić płyny. Wszystko to poprawi nasze samopoczucie, a co za tym idzie – nasze odczuwanie jakości podróży. Miłej drogi! Zachęcam do konsultacji https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt