fbpx
 

Zawał serca

Zawał serca

Zawał serca

Profilaktyka przeciwzawałowa? Tylko dieta i aktywność fizyczna!

Kilka dni temu, skoro świt, zadzwonił mój telefon. W słuchawce usłyszałem zestresowaną kobietę. Jak się okazało, pochodzi z Zabrza i niedawno jej siostra miała zawał. Kobieta ta, już po sześćdziesiątce, spędziła pół nocy na wertowaniu informacji w internecie. Jak powiedziała „nie chcę skończyć jak moja siostra!”.

Spotkaliśmy się w najszybszym możliwym terminie. Byłem szczerze poruszony jej podejściem, przemyśleniami, które wyraziła podczas rozmowy telefonicznej. To, co powiedziała wydało mi się tak ważne, że poprosiłem aby pozwoliła mi to opisać na moim blogu.

Droga do zawału

To nie jest tak, że zawał przydarza się ludziom nagle i bez żadnych powodów, sygnałów. Przynajmniej nie w większości przypadków. Tak też było w przypadku siostry mojej pacjentki. Jej życie było pełne siedzącego trybu życia i fatalnej diety. Odżywiała się mało racjonalnie, przyjmowała wiele produktów przetworzonych oraz szkodliwych tłuszczy. Substancje te pogorszyły wydolność jej układu krążenia. Dodatkowo obie panie nie były zbyt ruchliwe. Nie miały jakiejś nadmiernej otyłości ciała, ale każda z nich miała nadwagę. Wreszcie, siostra mojej pacjentki to kobieta nerwowa. Całość jej trybu życia i mentalności zawiozły ją do szpitala z zawałem serca. Na szczęście pomoc przyszła na tyle szybko, że udało się ją uratować.

Czy można się ochronić przed najgorszym?

Moja pacjentka kończąc swoją opowieść zapytała mnie jak może uniknąć tego, co spotkało jej siostrę. Natychmiast skontaktowałem ją ze znajomym dietetykiem. Nie dlatego, że sam nie miałem nic do zaoferowania. W jej przypadku należało sprawę przeprowadzić bardzo szybko i niezawodnie. Kiedy więc ja głowiłem się nad jej zmianą trybu życia i ćwiczeniami, on już tworzył wraz z pacjentką nową dietę. Szybko opracowaliśmy „program naprawczy”, z którego skorzystały obie siostry. To historia z happy endem. Nie dość, ze moja pacjentka uniknęła póki co zawału, jej wyniki się znacząco poprawiły to i jej siostra stanęła na nogi. Niedawno przesłały mi zdjęcie z wyjazdu nad morze. Byłem z nich dumny widząc, jak przemierzają nadmorskie plaże z kijkami do nordic walking. Świetny wybór, pisałem już o zbawiennym wpływie takich spacerów! Zachęcam do konsultacji https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt