fbpx
 

Sposoby na uniknięcie deformacji stóp

Sposoby na uniknięcie deformacji stóp

Sposoby na uniknięcie deformacji stóp

Proste sposoby na uniknięcie deformacji stóp

Stopy to jeden z tych elementów naszego ciała, który znosi najwięcej. Ich sprawność i zdrowie to fundament naszej zdolności chodzenia. Schorowane i obolałe stopy nie poniosą nas daleko. Tymczasem wielu ludzi poświęca im bardzo mało uwagi.

Przypominamy sobie o nich dopiero, kiedy nastaje lato i trzeba zmienić obuwie na sandały. W pozostałych porach roku, mało kto się nimi zajmuje. A przecież to nasze stopy noszą nas wszędzie, czy to do kuchni, czy na kraniec świata. W wyniku własnych zaniedbań, wiele osób doprowadza do ich deformacji, chorób. Wystarczy jednak stosować się do kilku prostych zaleceń, aby tego uniknąć.

Jak uniknąć deformacji stóp?

Na deformację stóp narażeni są wszyscy ludzie, którzy mogą doznać jakiegoś rodzaju fizycznych przeciążeń. W przypadku pracowników fizycznych, powinni zadbać oni o odpowiednie ćwiczenia, które powstrzymają uszczerbek na zdrowiu. W idealnym świecie, powinien o to zadbać pracodawca, ale wiem że to utopia. Chciałbym jednak, aby każdy człowiek na ziemi miał świadomość, że nasze ciała zasługują na dobre traktowanie.

Szczególnie kobiety niechętnie na to przystają, ale kluczem jest dobór odpowiedniego obuwia. Pisałem już o zgubnym wpływie częstego noszenia butów na obcasie. Ale to nie jedyne buty, które stanowią problem. W zasadzie kwestia deformacji dotyczy każdego obuwia, które nie sprzyja prawidłowemu ułożeniu stopy.

Wszelkiego rodzaju przeciążenia ciała nie służą naszym stopom. Tak naprawdę, odbija się na nich cały nasz tryb życia. Pomyślcie sami, przecież super byłoby zachować ich sprawność do ostatnich dni, prawda?

Od czego zacząć?

Warto zastanowić się czy masa naszego ciała mieści się w normie. Jeśli ta norma jest przekroczona, zalecałbym zredukowanie masy ciała. Ponadto, sugerowałbym pozbycie się niewłaściwego obuwia, wyeliminowanie takiego, które deformuje stopy. Kolejnym krokiem powinno być przeanalizowanie trybu życia. Ten element warto przejść ze specjalistą. Dobry fizjoterapeuta dokona wywiadu, przeanalizuje stan zdrowia pacjenta i pomoże dopasować odpowiednią profilaktykę, dzięki której pacjent będzie przez lata cieszył się zdrowymi stopami. Zapraszam https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt