fbpx
 

Rehabilitacja kardiologiczna

Rehabilitacja kardiologiczna

Rehabilitacja kardiologiczna

Rehabilitacja kardiologiczna – jak pozbierać się z choroby?

Lubimy skupiać się na stanie naszego serca w kwestiach emocjonalnych, ale bardzo często zapominamy, ze serce to nie tylko ta metaforyczna i piękna przestrzeń odpowiedzialna za uczucia. Serce to organ, bez którego nie jesteśmy w stanie przeżyć.

Często mówimy, że mamy złamane serce, albo że serce nam pękło. Nie przykładamy tak wielkiej wagi do fizycznego stanu serca, jak do emocjonalnego. Tymczasem cały system krążenia jest nieustannie narażany na turbulencje. Niekiedy nasze żyły ulegają zwężeniom, komory sercowe przestają odpowiednio pracować, zapycha się aorta. Wszystko przez wieloletnie zaniedbania, problemy zdrowotne, brak dbałości. Kiedy w życie wkracza choroba lub np. zawał, musimy nauczyć się funkcjonować na nowo, pozbierać się z tego stanu.

Aktywność fizyczna jest kluczem!

Myślę, że moje stwierdzenie nie jest odkryciem godnym nobla i nikogo nie zaskoczyłem. Najgorsza rzecz jaką człowiek może sobie zrobić po zaistniałym problemie o podłożu kardiologicznym, to zapadnięcie się w fotelu i zaprzestanie aktywności. Wówczas organizm się rozleniwia, a do sprawności powrócić coraz trudniej.

Po przebytym zawale nie wolno osiąść na laurach, zamknąć się przed światem i zaprzestać życia. Wielu pacjentów tak silnie przeżywa zawał i perspektywę zagrożenia życia, że zaczynają sami stawiać sobie limity, bariery przed życiem na pełnych obrotach. Nie wolno pozwolić sobie na takie myślenie. W niektórych przypadkach może okazać się potrzebna pomoc specjalisty, psychologa lub psychiatry.

Oddychaj pełną piersią!

Ogromny wpływ na stan pacjenta mają tak zwane ćwiczenia krążeniowo-oddechowe. Ćwiczenia te mają na celu zapobiegnięcie niedotlenieniu organizmu. Dzięki odpowiedniemu dotlenieniu pacjenta, układ krwionośny lepiej i bardziej efektywnie działa. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na same ćwiczenia, ale także na tak prozaiczne kwestie jak odbywanie spacerów np. nad morzem lub w lesie. Same ćwiczenia mogą być pozornie banalne, ale chodzi o to, aby układ krążenia był dotleniony, a nie o nową jakość kondycji ogólnej pacjenta. Warto dopytać fizjoterapeutę o najodpowiedniejszy zestaw takich ćwiczeń. Zachęcam do konsultacji https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt