fbpx
 

Wegetarianizm powoduje choroby? Czy można jeść zbyt zdrowo?

Wegetarianizm

Wegetarianizm powoduje choroby? Czy można jeść zbyt zdrowo?

Czy można jeść zbyt zdrowo? Wegetarianizm powoduje choroby?

Wielu osobom wydaje się, że życie bez konsumpcji mięsa jest niemożliwe. Inni zaś twierdzą, ze doskonale sobie radzą na dietach wegańskiej lub wegetariańskiej. Jednak i jedni i drudzy chorują, miewają niedobory i problemy ze zdrowiem. Gdzie więc leży problem?

W ostatnim okresie kilkakrotnie widziałem informacje o tym, że internetowi propagatorzy zdrowego stylu życia zostali przyłapani na jedzeniu czegoś, co według nich jest „niedozwolone”. Chyba wszyscy widzieliśmy youtuberkę, która szczyciła się stosowaniem diety złożonej z surowych produktów roślinnych, która przyłapana na jedzeniu ryby została publicznie skompromitowana. Dziewczyna przyznała, że dieta, do której namawiała tysiące ludzi każdego dnia, doprowadziła ja do problemów zdrowotnych.

Wszystko jest dla ludzi!

Choć może nie zabrzmi to zbyt naukowo, ale każdy organizm potrzebuje różnego rodzaju bodźców. Z ciałem człowieka jest jak z dzieckiem, które trzymane w sterylnych warunkach, nigdy nie wyrobi sobie układu immunologicznego, który będzie zdolny odpierać ataki ze świata zewnętrznego. Dlatego zjedzenie czegoś niezdrowego raz na jakiś czas, nie jest niczym strasznym. Chodzi o umiar, o zdolność zbilansowania diety tak, aby organizm czuł się dobrze.

W przypadku jednak tematu tego artykułu, pomijając aspekty morale i etyczne, które są bardzo istotne dla osób, które decydują się na wyeliminowanie mięsa, dieta ta często niesie ze sobą wiele niedoborów. Nie oznacza to, ze bezwzględnie trzeba jeść mięso, ale skoro już ktoś decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską, musi liczyć się z koniecznością uzupełniania substancji, które nie dostają się do organizmu z posiłkiem.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim zalecam, jak zawsze, zrobienie kompleksowych badań. Dzięki temu, lekarz lub dietetyk będzie mógł z łatwością wskazać, w co dieta wegetariańska lub wegańska jest zbyt uboga. Bądźmy szczerzy – to dotyczy każdego człowieka, nie tylko wegetarian czy wegan. Dlatego sugerowałbym aby po prostu nie dać się zwariować, kontrolować swoje ciało i jeść to, czego domaga się organizm. Nie ma diety idealnej, ale są sposoby, aby utrzymać się w dobrej formie i zdrowiu. Masz pytania? -> https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt