fbpx
 

Stres – negatywny wpływ na nasze zdrowie

Stres

Stres – negatywny wpływ na nasze zdrowie

Stres – negatywny wpływ na nasze zdrowie

Choć z każdej strony jesteśmy wręcz bombardowani informacjami o tym, że stres nas zabija. Większość z nas wie o tym, ale nic sobie z tego nie robi. Wciąż biegniemy przez życie nie zwracając uwagi na swoje organizmy. Tymczasem to one umożliwiają nam… życie.

Stres to cichy zabójca, który zbiera największe żniwo od lat. Pozostawanie pod silnym napięciem nerwowym przez dłuższy czas niemal na pewno odbije się negatywnie na zdrowiu.

Czym tak naprawę jest stres?

Stres to według najprostszej możliwej definicji reakcja organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie. Kiedy pojawia się w naszym życiu, coś ulega zmianie. Często trudno nam zachować spokój, a kiedy tracimy balans emocjonalny, wpływa to na harmonię gospodarki organizmu.

Czym może to skutkować? Od prozaicznego złego samopoczucia, przez zaburzenie np. gospodarki hormonalnej, aż po choroby zagrażające życiu. Podczas gdy te ostatnie są bardzo czarnym scenariuszem, jest jeszcze inny, który nawet wyglądając niewinnie może prowadzić do katastrofalnego pogorszenia się stanu zdrowia i komfortu życia.

Stres w symbiozie z otyłością

Jednym z tragicznych w skutkach powikłań, które może dotyczyć nas nawet pozornie nieszkodliwego stresu, są zaburzenia żywienia i metabolizmu. To stres, obok złej diety, jest najczęstszym powodem problemów z wagą. Ludzie zasadniczo dzielą się na dwie grupy. Jedni podczas napięcia nerwowego nie odczuwają głodu, inni przeciwnie. Osoby „zajadające”, szybko idą prostą drogą do problemów z nadwagą, a następnie otyłością. Ta grupa pacjentów bardzo często trafia później do dietetyków i fizjoterapeutów. Negatywne skutki problemów z nadmiernymi kilogramami nie są dla nikogo tajemnicą. Zbyt duża waga wpływa negatywnie na cały organizm. Koronnym przykładem destrukcji ciała z powodu zbyt dużej wagi są kontuzje i deformacje stawów i kończyn. Inną kwestią jest to, że niedowaga może również prowadzić do deformacji ciała, ale o tym napiszę w innym tekście. Zachęcam do kontaktu: https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt