fbpx
 

Rehabilitacja w zabieganym świecie – czy warto się spieszyć?

Rehabilitacja

Rehabilitacja w zabieganym świecie – czy warto się spieszyć?

Rehabilitacja w zabieganym świecie – czy warto się spieszyć?

We współczesnym świecie ludzie chcą, a wręcz domagają się szybkich rozwiązań. Wszystko musi być błyskawiczne, od płatków śniadaniowych, przez regenerację aż po rehabilitację. Tymczasem nie wszystko jest takie proste, jakie mogłoby się wydawać. Czasem nie przyspieszymy procesów leczenia, choćbyśmy bardzo tego chcieli.

Rehabilitacja ma swoje prawa, zasady i jest dopasowana do potrzeb ludzkiego ciała. Kiedyś miałem dość mało przyjemną rozmowę z osobą, która koniecznie chciała wymusić na mnie znalezienie jakiegoś bardzo szybkiego rozwiązania na wyleczenie urazu, który był przez lata zaniedbywany. Kiedy cierpliwe tłumaczyłem, że jako fizjoterapeuta nie mam magicznych i nadprzyrodzonych mocy, spotkałem się z niezrozumieniem.

Czy szybko to zawsze znaczy źle?

Nie zawsze szybka rehabilitacja oznacza, że wyniki będą gorsze. Warto pamiętać, że nie wolno zaniedbywać swojego organizmu, a na problemy należy reagować jak najszybciej. Czasem szybko podjęta, intensywna rehabilitacja przynosi naprawdę spektakularne efekty, ale w wielu przypadkach warto mieć na uwadze, ze nasz organizm potrzebuje czasu na regenerację. Nie ma sensu obrażać się na fizjoterapeutę tylko dlatego, że upiera się przy swojej wizji związanej z tempem podjęcia rehabilitacji.

Rozumiem, że czasem pacjenci są zniecierpliwieni. Chcieliby jak najszybciej odzyskać sprawność i wrócić do swojego normalnego życia. Wiem, że każdy ma plany, pragnienia, coś do zrobienia. Tylko, że czasem szybko nie znaczy dobrze. Czym ryzykujemy przy błędach w rehabilitacji? Przede wszystkim szybkim odnowieniem urazu, który z kolejnym nawrotem będzie przysparzał więcej problemów.

Sens rehabilitacji

Rehabilitacja ma sens, kiedy jest przeprowadzona dobrze. Dlatego warto być cierpliwym i uważnie słuchać poleceń rehabilitanta. To nic, że pacjentowi wydaje się, że jest za wolno. Z doświadczenia wiem, ze czasem lepiej popracować dłużej, ale upewnić się, że wszystko idzie takim torem, jakim iść powinno. Wszystko w naszych organizmach ma swój czas. Wymuszanie progresu jest możliwe, kiedy jesteśmy zdrowi, ale kiedy ciało potrzebuje opieki, lepiej zdać się na fachowca. Serdecznie zapraszam do zadawania pytań: https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt