fbpx
 

Siłownia – jak nie zrujnować sobie zdrowia

Siłownia

Siłownia – jak nie zrujnować sobie zdrowia

Nie rób tego! – czyli jak nie zrujnować sobie zdrowia aktywnością fizyczną

Osoby, które nagle zaczęły ćwiczyć i nabawiły się kontuzji, lub takie które skarżą się na ból. Jednak nie tylko takie osoby mogą zaszkodzić sobie podczas treningu lub podejmując nadmierną aktywność fizyczną.

Tak źle i tak niedobrze. Ani za dużo, ani za mało aktywności nie przysporzy organizmowi nic dobrego. Wyznaję zasadę, że w życiu najważniejsze jest zachowanie harmonii, odpowiedniego balansu pomiędzy odpoczynkiem i uprawianiem sportu.

Jak najprościej sobie zaszkodzić?

Będę odrobinę ironiczny, ale w tym sposobie wyrażania się zawarte jest to, jak ludzie sami sobie szkodzą. Najlepiej nie porywać się z przysłowiową motyką na słońce i mierzyć siły na zamiary. Co to oznacza? Warto ćwiczyć systematycznie i z umiarem. Nie zalecam przesadzana w którymkolwiek kierunku. Nasze organizmy muszą mieć czas na regenerację, na odpoczynek. Tymczasem, wielu ludzi nie pozwala na to, żeby ciało mogło się zregenerować. Często spotykam takich ludzi na siłowni. Głęboko wierzą, że jeśli będą ćwiczyli bardzo intensywnie każdego dnia, ich upragniona forma przyjdzie szybciej. Początkowo faktycznie, efekty są bardzo szybkie, ale z czasem problem ten zaczyna się ujawniać.

Czy da się uniknąć błędów na siłowni?

To pytanie często zadają mi ludzie, którzy mają obawy a propos obu przypadków. Zawsze sugeruję wtedy zachowanie umiaru, nie poddawaniu się ani obsesyjnemu przetrenowaniu, ani lenistwu doprowadzającemu do problemów zdrowotnych wynikających z braku odpowiedniego ruchu. Podejmując się aktywności fizycznej, zawsze warto wyznaczyć sobie cel. Warto też zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty i sprawdzić, czy nasz organizm jest przygotowany do takiej aktywności. Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby początkujące jest rozpoczynanie od zbyt trudnych i obciążających ćwiczeń. Jeżdżąc pomiędzy Katowicami, Gliwicami i Zabrzem, spotykam wielu ludzi, którzy chcieliby ćwiczyć, ale nie wiedzą jak. Warto zainwestować swój czas w zrozumienie swojego organizmu, nadać treningowi zdrowy kierunek, a następnie cieszyć się aktywnością fizyczną bez ograniczeń. Zachęcam do kontaktu: https://fizjoterapejszyn.pl/#kontakt